İnşaat Hurdasının Tonu Ne Kadar?

Başta inşaat sektörü olmak üzere hayatımızın hemen her alanında kullanılan demir maliyetleri son zamanlarda bir hayli artış göstermektedir. İnşaat hurdası tonu döviz kurundaki değişimlere bağlı olarak günlük olarak yükselen demir fiyatları da değişmektedir.

insaat-hurdasinin-tonu-ne-kadar

İnşaat sektöründe 8 mm, 10 mm ve 12 ya da 32 mm demirler yaygın olarak kullanılmaktadır. İnşaat hurdası demir fiyatları da demirin boyutundan etkilenir. Fiyatlar hurdanın boyutuna, türüne veya konumuna göre değişir. En sık araştırılan sorulardan biri de bir ton inşaat demiri maliyetinin ne kadar olduğudur.

Yıllara baktığımızda ilk gözümüze çarpanın demir fiyatlarının istikrarlı bir şekilde arttığıdır. Görülen bazı keskin iniş ve çıkışlara rağmen fiyat grafiği genel olarak incelendiğinde istikrarlı bir tırmanış gözle görülür. Demir fiyatlarının 2021 senesinde olduğu gibi 2022 senesinde de düşmesi beklenmiyor. 2022’de demir fiyatlarının ne olacağı konusunu dolar kuruna bağlı olarak yükselebileceğini öngörebiliriz. Bu maliyetler artan talebe ve azalan arz gibi faktörlere bağlı bir sonucu olarak da yükselebilir.

İnşaat Hurdasının Ton Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Londra Metal Borsası demir fiyatlarını belirler. İnşat hurda fiyatları sürecini belirleyen Londra Metal Borsası piyasada LME (London Metal Exchange) olarak bilinmektedir. Sonuç olarak, dolarda yaşanılan dalgalanmalar demir fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak dolar tek etken değil elbette. İnşaat hurdasında en çok tercih edilen demirin fiyatını etkileyen unsurları dört kategoriye ayırabiliriz:

  • Hurdanın değeri (Hurda genel olarak yurt dışından gelmektedir.)
  • Dolara kuru fiyatları,
  • Yurt içinde oluşan talepler,
  • Yurt dışından gelen talepler sonucunda fiyatlar belirlenmektedir.

Hurdanız varsa ve hurda demir kg fiyatı ne kadar diye merak ediyorsanız aşağıdaki durumları inceleyebilirsiniz.

Tonaj: Sahip olduğunuz hurdanın büyüklüğü ve miktarı, hurdanın fiyatlandırılmasına karar vermede önemli bir faktördür. Bu şaşırtıcı olabilir çünkü ton başına elde edilen toplam fayda doğrudan bulunduğunuz konuma bağlıdır. Direkt olarak tesise taşınacak yani sevk edilecek kadar hurdanız varsa elinizde eğer hurdanızın kg başına işçilik ve nakliye masrafları çok pahalı olmayacak ve bu kazanç size tamamen hurda artışı olarak yansıyacaktır.

Kalite: Hurda demirinizin fiyatı demirin kalitesine güçlü bir şekilde bağlıdır. Bu durum doğrudan demirin duvar kalınlığı ile ilgilidir. DKP ve yassı demir olarak bilinen hurdalar en iyi kalite olarak kabul edilir. Sonra inşaatta kullanılan ikinci kalite kutu profiller ve çelik konstrüksiyonda kullanılan I ve U profiller gelmektedir. İnşaat demiri gibi hurda grupları üçüncü kalite olarak sınıflandırılabilir.

İşçilik: Diyelim ki inşaat hurda demiriniz var. Demirin en değerli hurda sınıfında yer aldığını ayrıca belirtelim. Hurdaları demonte etmek gerekli mi? Hurda malzemeler araç yükleme noktasına konumu yakın mı? Polip ya da forklift gibi endüstriyel makineler kullanarak yükleme yapmak mümkün müdür? Tüm bu soruların cevapları, elinizde olan inşaat hurda demir fiyatları için kritik öneme sahiptir. Bu kriterlere göre fiyatlandırmada belli bir yükseliş ya da düşüş görülebilir.

Konum: Bulunduğunuz konum büyük ölçüde teslimat fiyatlarına bağlıdır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi sahip olduğunuz hurda demir tonajı miktarı, bulunduğunuz yere bağlı fiyatlara göre değişkenlik gösterebilir. Yani bir tırın tonajını karşılayabilecek kalitede hurda tonajınız, kaliteniz varsa; yükleme alanından fabrikaya direk gelebilir bulunduğunuz yere bağlı nakliye masraflarını göz ardı edebilirsiniz.

Güncel İnşaat Hurdası/ Ton Fiyatları

Hurda fiyatları eritme tesislerine göre değişkenlik göstermektedir. İnşaat hurdası alan hurdacı İstanbul Hurda Sat firması olarak tüm hurdalarınızı değerinde satın alırız. Hurda fiyat değişkenliği tamamen fabrikanın hurda toplama prosedürü ile ilgilidir. Bazı firmalar karışık atıkları severken, diğer hurda firmaları kategorilere göre ayrılmış atıkları tercih eder. Düşük maliyetle çalışan fabrikalar, atık oranlarına çok değer verir. Ancak yüksek ücretler ile çalışan firmalarda ıskarta malzemeyi çok iyi değerlendirir. Birçoğu el yapımı olan hurda için önemli oranlar talep edebilir.

İnşaat Hurdası Sat

İnşaat hurdası inşaatların söküm ve yıkım çalışmalarından sonra oluşan hurdaların yanı sıra, inşaat sonrası kullanılmayan iskele ve ekipman hurdalarının satışı, büyük ve küçük inşaat projelerinden kalan atıklar, ticari girişimler ve endüstriyel teşebbüsler için kullanılabilecek olan akıllıca bir alternatiftir. İstanbul hurdacı arayışınızda İstanbul Hurda Sat firmamız ile her daim yanınızdayız.

İnşaat hurdası grubuna çelik konstrüksiyon hurdaları, iskele hurdaları, inşaat kalıp hurdaları ve İnşaat demiri hurdaları en yaygın olan inşaat hurdası türleridir. İnşaat hurda malzemeleri, ikinci el iskele ve diğer inşaat malzemeleri konusunda uzun yıllardır İstanbul Hurda Sat firması olarak her türlü uzmanlığa ve anlayışa sahibiz.

Genel olarak bölgede güvenilir iskele ve kalıp inşaat hurda ticareti hizmetlerimiz ile tanınıyoruz ve müşterilerimize kapsamlı bir iskele sistemleri ve kontrplak inşaat ürünleri seçenekleri sunuyoruz. Tüm inşaat hurda alım satım işlemleriniz için firmamız ile görüşebilir, ziyaret edebilirsiniz. Piyasa değeri neyse onun üzerinden hesaplamalar yapılır. Asla inşaat hurdalarınız piyasanın altında değerlendirilmez.

Oy Vermek İster Misin? post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.