Hurdacıların Aylık Kazancı Nedir? Hurdacılık Kazançlı Bir İş Midir?

Hurdacılık, âtıl duruma gelmiş eşyaların geri dönüşüm sürecine girmesini sağlayan bir meslek dalı olarak biliniyor. Hurdacılık sayesinde her sene tonlarca ham madde geri kazanılıyor. Bir maddenin hurda olarak nitelendirilebilmesi için geri dönüştürülebilir olması gerekiyor. Diğer türlü o maddenin adı hurda değil çöp oluyor. Hurda denilince akla ilk olarak metal malzemeler gelse de hurda metal malzemelerin tam karşılığı olmuyor. Öyle ki tahta ve odun dahi hurda olarak değerlendiriliyor. Her malzeme kullanım ömrünü tamamladığında hurdaya ayrılıyor ve geri dönüşüm malzemesi olarak değerlendiriliyor.

hurdaci-aylik-kazanci

Geri dönüşüm ülke ekonomisine ve doğaya büyük katkılar sağladığı için hurdacılık da ülkelerin gelişmesine katkı sağlayan önemli bir iş kolu oluyor. Ülke ekonomisine bu kadar katkı sağlayan bir meslek dalını icra edenler de bu meslekten geçimini sağlıyor ve işini özverili bir şekilde yapan bir kişi için hurdacılık kazançlı bir meslek dalı haline geliyor.

Hurdacılar Kaç Para Kazanır?

Hurdacıların sahip olduğu imkânlar, hurdacılar kaç para kazanır sorusuna verilecek cevabın belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Hurdacıların aylık kazancı hurda toplamak için bir araca sahip olma, hurdacının depolama alanının bulunması, planlı ve programlı olmak gibi etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Hurdacının kazandığı para, hurdayı kaç paraya satın alacağına göre de değişiklik gösteriyor. Sonuçta hurdacı da malzemelerini çoğunlukla birilerinden satın alarak bir araya getiriyor. Bu noktada hurdacının hem kendini hem de hurda satın alacağı kişiyi zarara uğratmayacak bir fiyat vermesi gerekiyor. Zira kendi kârını artırmak için hurda satın aldığı kişiye çok düşük fiyatlar veren bir hurdacıya söz konusu kişi bir daha hurda satmak istemiyor. Bu durumda hurdacı da kısa vadede kazanmış gibi görünse de uzun vadede kayıp yaşamış oluyor.

Ayrıca hurdacılıkta güvenlik de önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Alarm, güvenlik kamerası gibi araçlarla her türlü güvenlik önleminizi almanız gerekiyor. Aksi takdirde sizin her türlü fedakârlığı yaparak türlü emeklerle bir araya topladığınız hurdalarınızın yok olması an meselesi olabiliyor.

Nasıl Hurdacı Olunur?

Hangi mesleği yapacağımıza karar vermeden önce o meslek hakkında bilgi sahibi olmamız, o mesleğe yeteneğimizin olup olmadığını bilmemiz ve her şeyden önce bir ömür boyu bu mesleği icra edecek sabrı kendinizde bulmamız gerekiyor. Bu durum her meslek dalı için geçerli oluyor. Dolayısıyla hurdacılığa başlamadan önce de derin bir araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü hurdacı olmak kazançlı olduğu kadar yorucu da olabiliyor. Bununla birlikte hurdacılık farklı şekillerde icra edilebiliyor. Sokaklardan ve hurda satmak isteyen kişilerden elle kullanılabilen bir araç ile hurda temin etmeye çalışmak bu mesleğin başlangıç aşaması oluyor. Bu işi biraz daha ilerletmek isterseniz hurdaları toplayıp satmak için bir kamyona ihtiyacınız olabiliyor. Bu alanda kendini geliştirip işini biraz daha büyüten bir hurdacı ise kamyon ile bir dükkâna da ihtiyaç duyabiliyor.

Hurda Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hurdacı olmaya karar veren herkesin merak ettiği konulardan biri de hurda fiyatı ve bu fiyatın nasıl belirlendiği oluyor. Bu noktada en değerli hurdaların metaller olduğu zaten çoğu kişi tarafından biliniyor. Metaller içinde de bakır ve alüminyum en değerli metaller olarak biliniyor. Çünkü bu maddeler sanayi sektöründe hammadde işlevi görüyor. Hurdaların fiyatları genel olarak kullanım alanına, doğada bulunma miktarına ve arz talep dengesine göre değişiklik gösteriyor.

Hurda fiyatlarının belirlenmesindeki ölçütler farklılık gösterse de hurdacılık geri dönüşüme katkısından dolayı en değerlisinden en değersizine kadar tüm maddelerin yeniden kullanılmasına olanak sağladığı için önemli bir meslek dalı olma özelliğini koruyor.

Oy Vermek İster Misin? post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.